Pro sponzory

Podpořte atletiku v Turnově

Chcete se stát sponzorem atletického oddílu AC Syner Turnov a přispět tak na provoz atletických přípravek pro děti, tréninkových skupin mládeže a přípravy vrcholových atletů, kteří získávají medaile z mistrovství České republiky či reprezentují Českou republiku na mezinárodních soutěžích?

Přispět můžete i cíleně na námi pořádané akce – Memoriál Ludvíka Daňka, silniční běh Hruštice či akce pro děti a mládež.

Budeme rádi za jakoukoli pomoc.

Kontaktujte nás na ac.turnov@seznam.cz nebo na telefonním čísle +420 724 022 275.

Na oplátku se s Vámi můžeme dohodnout na propagaci zde na webových stránkách AC Syner Turnov či na jiném způsobu propagace – umístění banneru na atletickém stadionu, umístění reklamy na dresech. Nabízíme také využívání naší posilovny či zasedací místnosti nebo uspořádání sportovních akcí teambuildingového charakteru pro firmy na stadionu.

 

ATLETICKÝ KLUB  – AC SYNER TURNOV

PŘEDSTAVENÍ KLUBU: OD HISTORIE K SOUČASNOSTI 

 

Vážení,

 dovolte nám v krátkosti představit atletický klub AC SYNER Turnov.

Počátky založení atletiky v Turnově sahají až do roku 1925, kdy došlo k oddělení od cvičitelského sboru Sokola Turnov. Důvodem separace části sportovců v čele s Jardou Novotným byla neochota sokolů, akceptovat cvičení ve volné přírodě. Stěžejním rokem se tedy stal rok 1925, kdy došlo k založení atletického odboru při SK Turnov. Prvním předsedou se stal místní lékárník Karel Bažant. Atletika v té době byla provozována na fotbalovém hřišti, kde byla partou nadšenců vybudována škvárová dráha o délce 400m. Po vybudování zázemí byl klub řádně zaregistrován u České atletické amatérské unie (ČAAU) a zařazen do Středočeské župy. Bohužel po roce 1933, kdy se hřiště používalo i pro jiné sporty (jezdecké závody, závody na lyžích za koňskými či motorovými vodiči a motocyklové závody ), se dráha znehodnotila, a proto se atletika stěhuje na hřiště za Sokolovnu, kde se v letech 1934-35 podařilo vybudovat škvárovou dráhu o délce 203 m včetně technických sektorů. V té době došlo k rozkvětu atletiky a spojuje se tak atletika při SK Turnov s atletikou Sokolskou.

Bohužel přišla válka a vytvořením protektorátu byla na čas atletická činnost oficiálně přerušena. V roce 1942 však byla okupanty činnost atletiky opět povolena. V té době vznikla myšlenka pořádání Velkých cen, kdy na stadionu pobývala řada výborných atletů v čele s vynikajícím tyčkařem Františkem Svobodou. A nebyl to jenom on, byla tu

celá řada dalších atletů mj. Švorc, Novotný (Ňasa), Křapka, Košek, Kadrnoška, Sajdl, atd.

Po dlouhou dobu se stala atletika v Turnově pilířem sportu a tradičně sledovalo utkání atletů i několik tisíc diváků. Historickým mezníkem Turnovské atletiky, se bezesporu stal rok 1964. Na svůj pokus se na turnovském stadionu připravuje diskař Ludvík Daněk. Jeho náčiní letí do vzdálenosti 64.55m, což je hodnota nového světového rekordu. Ano, Turnov se nesmazatelně zapsal do historie světové atletiky. Ludva Daněk se vždy do Turnova rád vracel a stal se doslova našim kamarádem. O to více nás v roce 1998 zarmoutila zpráva, o jeho úmrtí. Tato událost byla pro turnovské atlety jakýmsi impulsem a v roce 1999 byl uspořádán 1. ročník Memoriálu Ludvíka Daňka, při kterém byl slavnostně odhalen i památník ve tvaru diskařského kruhu. Nyní máme za sebou již 14. ročník memoriálu, na kterém se každoročně setkávají nejlepší diskaři světa. Startuje zde celá řada českých reprezentantů v několika disciplínách a závod se stal nejen sportovní, ale i společenskou událostí města Turnova.

Vraťme se ale o několik let zpět. V počátcích devadesátých byl stadion převeden z hromadného majetku Tělovýchovné jednoty na samostatný atletický klub Turnov. Od té doby se atleti nestarali pouze o svou sportovní činnost, ale povinností bylo i udržet sportovní areál provozuschopný, ba co více, areál nadále modernizovat. Atletům se podařilo rozjet vedlejší hospodářskou činnost, která byla právě stěžejní nejen pro rozvoj a údržbu stadionu, ale především pro zajištění sportovní činnosti.

Z technického hlediska se povedlo za téměř 20 let opravdu hodně. Vždyť dnes mají sportovci

k dispozici atletický stadion s umělým povrchem CONIPUR, který je položen například i na stadionu ve Vítkovicích, kde se koná slavný mítink IAAF –Zlatá tretra. Technické sektory, jsou kompletně vybaveny nejmodernějším zařízením a na stadionu je k dispozici kamera pro elektronické měření, časů závodníků. Dále atleti mohou využívat tenisový kurt, jako doplněk jejich sportovních aktivit.  

Chloubou je zcela jistě nově vybudované zázemí stadionu, kde je umístěno několik šaten včetně sociálního zařízení, nachází se zde i administrativní část, včetně závodní kanceláře a velké zasedací místnosti.  K dispozici je nadále masérna, posilovna a vrhačská místnost, pro odhody atletického nářadí v zimním období. Nakonec se podařilo postavit i budovu technického zázemí, kde jsou umístěny sklady nářadí včetně dílny, garáže a v neposlední řadě i nenutnější zázemí pro údržbu stadionu. Atletický stadion byl v roce 2003 bezplatně převeden na Město Turnov a údržbu stadionu nyní zajišťuje Městská sportovní Turnov, s. r. o., se kterou máme dobré vztahy.

Nyní se opět vraťme ke sportovní činnosti klubu. Od již výše zmíněného světového rekordu Ludvíka Daňka se atletice v Turnově událo mnoho věcí. Podařilo se zde vychovat řadu reprezentantů, družstva vozila medaile jak z mistrovských utkání, tak i z menších soutěží. Jednotlivci pravidelně vozí medaile z MČR reprezentují naši republiku na mezinárodních utkáních. Výsledkem systematické práce je i 15 let strávených v nejvyšší atletické soutěži-

atletické extralize.

A jaká je současnost Turnovské atletiky.

Doslova jsme se vrhli na práci s mládeží, každoročně se do atletických přípravek přihlašuje kolem 250 dětí ve věku od 5 do 11 let. Z tohoto počtu jsme byli mile překvapeni, nicméně museli jsme navýšit počet trenérů a prostor pro tréninky v zimním období. I nadále máme sportovní třídy při Základní škole ve Skálově ulici, kde nám pan ředitel vychází maximálně vstříc. Z toho vyplývá, že i naše žactvo bude pro následující roky dobře připraveno.

 

Skládáme i družstvo pro 2. národní ligu, kde jednáme o několika posilách a zde úzce spolupracujeme s okolními oddíly. Dobré vztahy máme též i s Duklou Praha, kde je celá řada našich odchovanců a většina jich úspěšně závodí za náš klub.

 

V neposlední řadě připravujeme každoročně tradiční Memoriál Ludvíka Daňka. Mítink byl zařazen do kategorie EA (evropských mítinků) po boku takových měst jako jsou Lyon, Marseille, Porto, atd. Je to pro nás určitá výzva a bereme to jako určité ocenění naší práce. Jsme si vědomi práce s tím spojené, ale chceme atletiku v Turnově propagovat co nejlépe a přilákat do našeho města sportovní hvězdy, na které se mohou přijít podívat diváci z Turnova a nejen jeho okolí.

 

Co říci závěrem.

Jsme partou dobrovolníků, kteří mají rádi sport, a není nám lhostejný osud sportovců. Chceme v době plné stresů přitáhnout lidi ke každodennímu pohybu a zdravému životnímu stylu, slušnosti a úctě.

Komentáře (0)

Zatím nikdo neokomentoval.

Přidat komentář

Komentáře k tomuto obsahu jsou uzavřeny.

Po
Út
St
Čt
So
Ne
P
Ú
S
Č
P
S
N
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6