Bronzový Šafář a 4 finálové účasti

O jedinou medaili z národního šampionátu dorostu a juniorstva „gigant“, které se konalo 25. – 26. února, se postaral Jakub Šafář ve skoku o tyči. Překážkářky Nela Vaníčková a Kateřina Sajdlová skončili těsně pod stupni vítězů a finálové umístění zajistili štafeta juniorek a běžec Adam Malý. Celkem se mistrovství zúčastnilo 8 atletů AC Turnov.

Letošní mládežnický šampionát byl plný velmi kvalitních a vyrovnaných výkonů. V nejkvalitnějším finále juniorské tyčky se dokázali všichni tři medailisti přehoupnout přes 5 m hranici. Mezi nimi byl také tyčkař Jakub Šafář, který si posunul osobní rekord až na 506 cm! Tento výkon se podařilo zdolat také jeho soupeřům Janu Krčkovi (TJ Sokol Opava) a Mariu Hajzlerovi (Atletický klub AHA Vyškov). Další postupná výška byla již nad síly všech těchto borců a tak se medaile rozdělovaly na základě zápisu z průběhu soutěže. Pro Kubu hrál v neprospěch třetí pokus na výšce 490 cm, který znamenal konečné třetí místo a bronzovou medaili pro AC Turnov.

Velmi těsně utekla medailové umístění juniorské překážkářce Nele Vaníčkové. V rozbězích si vylepšila osobní rekord téměř o dvě desetiny na 8,67 s, což ji řadilo ve finálové osmičce na medailové kandidáty. Tam jí ovšem po nevydařeném startu unikly stupně vítězů o jedinou setinu, když prolétla ve velmi vyrovnaném běhu cílem ve výkonu 8,68 s (třetí místo 8,67 s a druhé 8,66 s).

Medailové ambice měla i dorostenecká překážkářka Kateřina Sajdlová, která se v průběžných národních tabulkách pohybovala na předních příčkách. Kvalita letošních závodnic byla ovšem vysoká. Ve finále zaklekla do bloků jako jedna z favoritek na medaili. I Kačku zde zradil start a musela dotahovat soupeřky. Nakonec doběhla na 5. místě v osobním rekordu 8,53 s (3 setiny za třetím místem). Kačka si po překážkových závodech odskočila do sektoru dálky, kde díky zápisu za 512 cm obsadila 12. pozici.

Velmi kvalitní vytrvalecké podívané mezi juniory byl v dějišti na 3000 m běžec Adam Malý, jenž byl svědkem opravdu netradičního závodu, kdy se tempo od začátku drželo na volnější úrovni a přibližně v polovině trati se největší favoriti vydali vpřed. Adam se dokázal udržet v přední polovině startovního pole a doběhl nakonec do cíle na 6. pozici v čas 9:03,20 min. Adam druhý den přidal dále 11. místo na poloviční trati ve výkonu 4:05,62 min.

Šesté místo z loňského mistrovství obhájila štafeta juniorek i přes kvalitnější výkon. Kvarteto Vaníčková, Marková, Vyhlídková a Sajdlová si poradilo se štafetou na 4 x 200 m v novém oddílovém rekordu 1:42,66 min.

Svou premiéru na MČR si prožil sprinter a dálkař Vojtěch Marek, který se kvalifikoval na šampionát v dálce. Zde mu výkon 607 cm přinesl celkové 13. místo.

Čtrnáctá doběhla ve svém závodě na 3000 m juniorka Anna Pergerová, jenž dokončila závod v čase 11:35,15 minut.

Sprinterka Veronika Marková nastoupila do závodu v běhu na 60 m a 200 m. Lépe se jí dařilo na delší distanci, kde si zaběhla osobní rekord 26,20 s (15. místo). Na kratší trati doběhla na 19. místě ve výkonu 8,01 s.

Juniorská čtvrtkařka Sára Vyhlídková se statečně vydala poprat se dvěma okruhy. Ve svém rozběhu doběhla na třetím místě za čas 59,55 s (celkově 18. místo).