Mládežničtí atleti z MČR v Kladně přivezli 5 kovů

Letošní rok hostilo MČR „GIGANT“ dorostu a juniorstva Kladno, které se konalo o víkendu 19. – 20. 6. Z turnovského klubu se zde představilo 14 atletů a atletek. První den medaile získali Kuba Šafář, který ovládl skok o tyči dorostenců a Anča Pergerová, která si doběhla pro bronz na trati 2000 m př. Následující den se o medailovou sbírku postarali chodci. Mezi juniorkami v disciplíně 10 000 m chůze získala zlato Eliška Martínková a bronz přidala Janča Zikmundová. V dorostenecké soutěži ovládl svou kategorii Romča Hanyk, jenž zvítězil v závodě na 5000 m chůze.

Sobotní den mistrovství zahájil ve skoku o tyči dorostenec Kuba Šafář, který obhajoval titul z loňského roku. Svou soutěž zahájil čistým pokusem na 433 cm. Medaile se pak rozdělovaly na výšce 460 cm, kde Kuba i jeho největší soupeř Ladislav Sedláček z AK Čejkovic skočili na třetí pokus. Kuba následně pokořil druhým pokusem i výšku 465 cm, který byl pro něho i vítězný skok v soutěži, jelikož Sedláček vynechal a 470 cm neskočil. Na této výšce pak potvrdil čistým prvním skokem Kuba své vítězství a mohl se radovat z obhájeného titulu ve skoku o tyči.

V odpoledních hodinách se na MČR závodilo ve steeplových bězích. Mezi dorostenkami se představila na trati 2000m př. Anča Pergerová, která je v této kategorii teprve prvním rokem. I přes to, že jí tabulkové časy řadily kolem 5. místa, rozběhla závod výborně. Více jak polovinu závodu se držela na druhém místě, následně začaly síly docházet a propadla se na třetí místo, o které musela ještě v posledních 500-ti metrech bojovat. To úspěšně uchránila a v cílové rovince posbírala všechny své zbývající síly, odtrhla se od své pronásledovatelky a cílem proběhla na třetím bronzovém místě v osobním rekordu 7:24,94. Anča pak přidala v neděli 10. místo na trati 3000 m, které zvládla za 11:24,95.

Dalších medailí jsme se dočkali v neděli zásluhou chodců. Druhý den mistrovství zahájily juniorky chůzí na 10 000 m. Zde se na start postavila nedávná vítězka Evropského poháru družstev Eliška Martínková a její oddílová kolegyně Janča Zikmundová. Ve spojeném závodě s juniory se Eliška držela za juniorskými chodci a po zdařilém závodě, kdy došla jen pár vteřin za druhým juniorem Jaromírem Morávkem, zvítězila v soutěži juniorek v čase 48:01,70. Tímto časem, mimo zisku zlaté medaile, také vylepšila svůj rok starý rekord mistrovství o více jak půl minuty! Skvěle se dařilo i Janče, která sváděla již tradiční souboj s Klárou Hlaváčovou z Kladna o druhé místo. Tentokrát se lépe dařilo Hlaváčové a Janča si v sezonním výkonu na dráze došla pro bronzovou medaili v čase 54:52,60.

Poslední medaili vybojoval Romča Hanyk mezi dorostenci na trati 5000 m chůze. Ten se po loňském 4. místě posunul na tu nejvyšší možnou pozici, když prošel cílem po 12,5 kolech na prvním místě v 25:25,31 a navázal tak na svůj titul z halového mistrovství. V tomto závodě se představil také další turnovský atlet Petr Pononcý, který byl bohužel diskvalifikován.

Na finálové umístění dosáhla v sobotu běžkyně Janča Pekařová, která se postavila na start 1500 m, kde se v cíli mohla radovat z nového osobního rekordu 4:52,21 a také z 5. místa mezi juniorkami. Pro Janču to bylo zároveň poslední MČR na dráze v mládežnické kategorii.

Do finálové osmičky se vešel také vícebojař Cyril Žerava ve skoku o tyči, kde se o osmé místo podělil se třemi dalšími soupeři, když shodně skočili 402 cm a zároveň měli stejný zápis. Tato výška je pro Cýru zároveň osobním rekordem.

Dařilo se i překážkářce Lůce Sajdlové, která si odváží z Kladna dva osobní rekordy a jedno béčkové finále. Lůca se jako první postavila na trať 100 m př., kde si v silném protivětru vylepšila osobní rekord na 15,49 s a připsala si celkové 14. místo. V odpoledních sobotních hodinách se představila na 400 m př., kdy ve třetím rozběhu rozběhla závod velmi rychle a držela se polovinu trati na prvním místě. V druhé polovině se před ní dostaly favoritky a tak si Lůca doběhla pro postup do nedělního finále B v osobáku 64,84 s ze 3. místa. Ve finále B pak obsadila také 3. pozici za čas 65,23 s, což ji vyneslo konečné 9. místo mezi juniorkami.

Stejná umístění obsadil také dorostenec Adam Malý. V sobotu vyběhl do závodu na 2000 m př., kde závod rozběhl velice rychle a v druhé polovině trati mu došly síly. Závod tak s vypětím všech sil dokončil na 9. místě v čase 6:45,51. Druhý den ještě absolvoval 3000 m, které zvládl za 9:59,59 s na konečném 14. místě.

Miky Drbohlav se kvalifikoval na mistrovství na trať 300 m př., kde si ve druhém rozběhu nevedl vůbec špatně, když ho o možný postup do finále B připravila nepovedená předposlední překážka. Přesto si doběhl pro osobní rekord 41,22 s a celkové 14. místo.

Juniorský běžec Jirka Čermák se vydal na steeplový běh 3000 m př., bohužel ho v počátku trati stihla kolize na překážce a dokončil svůj běh na 14. místě. v čase 11:38,56.

Na půlce se představil Michal Hanyk, který se po nedávném zranění dokázal rychle zotavit. Dva okruhy zvládl za 1:59,97 s, což tentokrát na finále nestačilo a celkově se umístil na 15. místě.

Smolný závod si prožila dorostenecká kladivářka Míša Staňková, které se nepodařilo ani jedním pokusem zapsat výkon a z MČR si odváží alespoň účast v závodě.