VÍKEND VE ZNAMENÍ DVOU MČR A KRAJSKÉHO PŘEBORU MLADŠÍHO ŽACTVA

Během víkendu se v dalekém Třinci uskutečnilo MČR žactva, kam odcestovala výprava sedmi atletů v doprovodu tří trenérů. Další MČR se konalo v Jablonci pro kategorie do 22 let, kde se představili 3 naši dorostenečtí závodníci. V sobotu pak hostil Jičín krajský přebor jednotlivců mladšího žactva, odkud jsme si odvezli 12 medailí.

MČR žactva v Třinci

Do Třince se naše výprava vydala již v pátek, kde v podvečír absolvovala na stadionu krátké rozcvičení před závody. Následující den se jako první z našich atletů postavila do kladivářské klece Míša Staňková. Míša hned první pokus poslala za hranici 40 m a zahájila výkonem 40,21 m. Po první sérii jí tento výkon stačil na průběžné 6. místo. Bohužel následující dva pokusy byly neplatné a naopak se před Míšu dostaly další soupeřky, které ji posunuly mimo místa pomýšlející na postup do finále. Svou premiéru na MČR tak zakončila na 10. místě.

Hned v další technické disciplíně skoku o tyči jsme měli dva zástupce v Benovi Vaníčkovi Mikuláši Drbohlavovi. Svou soutěž oba zahájili úspěšně na základní výšce 280 cm, kterou zvládli na první pokus. Dále se zvýšila na rovné 3 m, kde oba naši borci byli opět úspěšní i přes jedno zaváhání u Mikyho. Třetí postupová výška 320 cm se stala konečnou pro Mikyho, který svým nejlepším pokusem jen těsně nepřekonal a skončil tak na 13. místě. Ben si i s touto výškou poradil na poprvé a pokračoval v soutěži na 340 cm, což byla hodnota jeho osobního rekordu. Ani zde nezaváhal a prvním pokusem se přes tuto výšku přehoupl. Stopku mu vystavila až hodnota 360 cm, která byla prozatím nad jeho síly. Vyrovnaný osobní rekord mu nakonec vynesl dělené 6. místo s Janem Filipecem z Mladé Boleslavi a Adamem Chybou ze Staré Boleslavi.

Poslední sobotní závodnicí byla nejzkušenější členka naší výpravy Anča Pergerová, která se vydala bojovat o medaili na trati 1500 m př. Závod rozběhla v přední skupince závodnic, která se postupně oddělila od zbytku startovního pole. Vedoucí skupina začala od druhé poloviny závodu nabírat na rychlosti a Anča ze sebe především v posledních 300 m vydala vše, když si na cílové rovince dosprintovala pro 4. místo v osobním rekordu vylepšeném o 8 vteřin na 5:16,30. To že závod byl rychlý, dokazuje ne jen nový národní rekord vítězky Barbory Bystřičanové (5:03,64), ale i to, že hned 12 závodnic si vylepšilo své osobní rekordy.

Druhý den mistrovství ČR žactva odstartovala hned v prvním rozběhu na 200 m př. Verča Marková. Pro Verču to byl teprve 3. start na této trati a i když se na republikové mistrovství dostala z posledního místa, nezalekla se a z první dráhy si doběhla pro nový osobní rekord 30,81 s. Celkem zvládla porazit 9 dalších závodnic a nakonec brala 15. místo. Verča mezi svým mladším ročníkem narození 2006 v kategorii staršího žactva byla dokonce 5.

Velké cíle na pódiové umístění si jistě dávala Anča Mikulová v hodu oštěpem, kde v průběžných národních tabulkách byla na 3. místě. Na svou premiéru na mistrovství jistě nebude vzpomínat v dobrém, když na finálovou osmičku nestačil ani poslední nejdelší třetí pokus, který letěl do vzdálenosti 34,26 m. Anča určitě příští rok bude chtít dokázat, že toto zaváhání se již nebude opakovat.

Vystoupení turnovských atletů zakončil nejmladší člen naší výpravy Matěj Mařas, jenž je věkem stále ještě mladší žák, ale dokázal se probít mezi staršími atlety na nejdelší běžecké distanci 3000 m. Matěj si jel hlavně posbírat nějaké zkušenosti do dalších let a držel se především v konci startovního pole. V posledních dvou kolech pak začal zrychlovat a ve výborném finiši si doběhl pro vylepšený osobní rekord na 10:47,73. Tento výkon mu stačil na celkové 12. místo.

Jako doprovod jeli trenéři Miroslav Reichl, Filip Horký a Josef Egrt.

MČR do 22 let v Jablonci

Jablonecké MČR do 22 let se zde koná opět po 6-ti letech. Z Turnova si zde v sobotu odskočili zazávodit 3 naši atleti.

Velmi obtížnou soutěž zažila Nela Vaníčková, jenž se představila v prvním běhu na 100 m př., které běžela podruhé v životě. První komplikace přišly hned na startu, kdy byla vyloučena jedna z favoritek Tereza Vokálová. Ani na druhý pokus se nevystartovalo, zde se ovšem nevylučovalo. Na třetí výstřel konečně Nela mohla vyběhnout a v silném protivětru    (-1,9 m/s) si zaběhla čas 15,53 s, který jí vynesl 13. místo.

Další závodnicí, která zaklekla do bloků, byla Lucka Sajdlová. Ta si nejdříve proběhla královskou distanci 100 m, kterou prolétla ve druhém rozběhu za 13,27 s. Ani sprinterkám nepřál vítr a musely se poprat se silným protivětrem. Lucka si tak na nejkratším sprintu zapsala 16. místo. Nečekala dlouho a vydala se opět na trať. Tentokrát na distanci o délce 400 m opět ve druhém rozběhu. Zde si z 8. dráhy doběhla pro čas 60,31 s a celkové 12. místo.

S velkými tyčkaři se utkal náš skvělý atlet Kuba Šafář. Kuba si jako základní výšku zvolil 421 cm, kterou zvládl na první pokus. Velké problémy neměl ani na další výšce 441 cm, jenž opět překonal prvním zdařeným skokem. Stopku mu nakonec vystavila výška 456 cm, která byla protentokrát nad jeho síly, když ani jeden ze tří pokusů nebyl úspěšný. Kuba si tak vyzkoušel jaké to je být v soutěži mezi republikovou špičkou, kde se borci již dostávají nad úroveň 5ti metrů.

KPJ mladšího žactva v Jičíně

Poslední krajské přebory v tomto roce se konaly v slunnou sobotu v Jičíně. Mladí atleti se zde předvedli skvěle a od úvodních disciplín sbírali jednu medaili za druhou. Jejich počet se nakonec zastavil na čísle 12. Z toho hned 5 medailí bylo zlatých!!!

Přebory byly zahájeny krátkými štafetami na 4 x 60 m, nejdříve si pro bronzovou medaili doběhl kvartet Archmann, Lukáč, Vaníček a Veleba v čase 35,43 s. Po klucích nastoupila sestava dívek, která cílila na 5 let starý oddílový rekord. I přes náhle změny v sestavě se dívkám podařilo tento rekord posunout téměř o vteřinu na 31,79 s ve složení Marková T., Marková A., Csizmaziová a Trosbergová. Tento výkon navíc okořenily zlatou medailí.

V průběhu štafet se v hodu kriketovým míčkem zrodila další medaile mezi žákyněmi, když si výkonem 42,07 m Natálie Holubová připsala třetí místo. Ve stejné disciplíně si mezi kluky vyházel stříbro Jakub Šteigr výkonem 52,03 m. Nátálie pak přidala také titul v druhé vrhačské disciplíně a to hodu oštěpem, kde zvítězila s přehledem ve výkonu 27,90 m. Stejnou kombinaci zvolil i Kuba, který vybojoval v oštěpu třetí místo za 29,68 m.

Na ovále se na dva okruhy, tedy 800 m vydala Jana Csizmaziová, která ze tří rozběhů dosáhla nejrychlejšího času a s náskokem 4 vteřin si doběhla pro titul krajské přebornice v čase 2:36,35.

Ve skoku vysokém se představila členka vítězné štafety Aneta Marková, jenž procházela čistě soutěží až do výšky 146 cm, který jí stačil na stříbrnou placku. Anet pak přidala ještě druhé místo v běhu na 60 m př., které prolétla za 10,27 s.

Sprinterský double získala její sestra Terka Marková, jenž ovládla suverénně obě sprinterské tratě 60 m a 150 m. Nejkratší trať zvládla za 8,28 s. Druhý titul získala na 150 m za 20,04 s.

Ve skoku vysokém se si vždy na druhý pokus vyskákal bronz Dominik Archmann, který se přenesl přes laťku o výšce 125 cm.