DVA TITULY Z MČR DOROSTU A JUNIORSTVA PRO AC TURNOV

„GIGANT“ dorostu a juniorova je minulostí. Atleti AC Turnov si z Vítkovic v Ostravě odváží 3 cenné kovy, 1 rekord mistrovství a spoustu dalších skvělých výkonů. Výprava 11ti našich talentů se určitě v republikové konkurenci neztratila.

Jako první se o medaile zasloužily chodkyně Eliška Martínková a Jana Zikmundová. Obě se představily na trati 10 000 m chůze. Ať jsou teprve prvním rokem juniorky, vytřely všem svým soupeřkám zrak a vybojovaly pro náš klub první dvě medaile. Eliška zvládla 25 kol stylem start – cíl, kdy jejímu rychlému kroku nedokázali konkurovat ani junioři ve spojeném závodě. V průběhu závodu udržovala tempo cca 4 min/km, které postupně stupňovala a v cíli z toho byl nový rekord mistrovství vylepšený o více jak 3 minuty! Eliška výkonem 48:27,65 překonala 15 let starý rekord Lucie Pelantové (51:37,70). Jana se vydala do boje v závěsu za juniorama a i ona se rychle dostala do náskoku od třetí závodnice, které v cíli nakonec utekla o víc jak 5 minut. Zde pak můžeme mluvit o dvojnásobném překonání rekordu mistrovství, jelikož cílem Jana prošla v čase 51:37,67 což je obrovský osobák, stříbrná medaile a o 3 setiny také pokořený čas Pelantové.

Netrvalo dlouho a titul mistra ČR získal také Jakub Šafář ve skoku o tyči mezi dorostenci. Kuba zahájil disciplínu se svými největšími soupeři Jiřím Novotným a Jáchymem Štanclem na výšce 424 cm. Nakonec mu však největším soupeřem byl skvěle skákající Adam Havlíček z Třebíče, který se s Kubou držel až do výšky 456 cm, kde již neuspěl. Naopak Kuba tuto výšku překonal napodruhé a následně si nechal dát laťku do výšky 471 cm, což je výška o 1 cm za osobním rekordem. Prvním pokusem laťka ještě spadla, další pokus byl ovšem zdařený a Kuba předvedl, že titul mistra ČR má oprávněně. Dále se neúspěšně pokoušel ještě o výšku 476 cm.

Těsně pod stupni vítězů skončil chodec Roman Hanyk v chůzi na 5000 m. Romča je prvním rokem dorostenec a mezi svými vrstevníky neměl soupeře. Na medailisty, kteří jsou o rok starší, už však nestačil. Smutnit v cíli však nemusel, čas 24:45,48 je nejen novým osobním rekordem, ale také oddílovým. Na medaili chyběla necelá minuta. Na stejné trati dorostenek si finálové 7. místo vyšlapala také Zuzana Loudová, ta prošla cílem také v osobním rekordu 32:07,49.

Na trati 100 m př. dorostenek brala další bramboru také Nela Vaníčková, ta již v rozběhu naznačila obrovskou formu, když prolítla stovku plotů ve velkém osobáku 14,06 s. V rozbězích navíc zaznamenala 2. nejrychlejší čas. Ovšem finále patřilo o rok starším dívkám. Nela zde dokázala ubrat ze svého osobáku další dvě setinky na 14,04 s, o bronz ji však připravila skvěle běžící Ester Bendová. V rozběhu na stejné trati se představila také Lucie Sajdlová, která si dokázala také posunout své osobní maximum na 14,83 s, které jí stačilo na celkové 16. místo. Lucku čekala ještě trojnásobná trať s překážkami, na kterou se postavila o 5 hodin později. Zde nastoupila ve druhém rozběhu, až do poslední překážky udržovala přímé postupové druhé místo. Bohužel jí nevyšel krok a musela hodně přibrzdit, což už v cílové rovince nedokázala dohnat a i přes nový osobák, jí muselo ztracené finále zamrzet. Nakonec jí čas 44,93 s stačil na 9. místo.

Před branami finále jen těsně zaostal Michal Hanyk, jenž nastoupil do rozběhů na 800 m mezi juniory. Michal se představil v posledním rozběhu, kde dokončil svůj závod na 3. místě. Dva okruhy proběhl za 1:58,57. Zde mu k postupu na čas chyběly necelé 4 desetiny. Nakonec skončil celkově 10.

Adam Malý se kvalifikoval na MČR na 2000 m př., zde se mu jistě nedařilo dle svých představ, když za svým osobním rekordem zaostal o víc jak 10 s. Čas 6:40,38 mu nakonec vynesl 12. místo. Chuť si spravil hned následující den na trati 3000 m. Tady byl již útok na osobák úspěšný a stejný časový úsek co ho dělil od osobáku v sobotní večer, tak byl zde o stejný skok vylepšený až na 9:21,24. Adam dokončil tento závod na 16. místě. Po zlatu z chůze se zde představila také Eliška Martínková, která doběhla na 12. místě také v osobáku 10:42,69.

V sobotu se v rozbězích na 200 m představila po krátkých překážkách opět Nela, která si v prvním rozběhu doběhla pro 4. místo v čase 26,17 s. Tento čas jí vynesl 11. příčku.

Zapomenout by se nemělo také na vrhačské disciplíny. Mezi dorostenci se v disku a kouli představil Cyril Žerava. První den mistrovství Cyrila čekal vrh koulí. Na tento závod jistě nebude vzpomínat kladně. První pokus byl neměřený a nejdále se mu podařilo poslat kouli do vzdálenosti 12,95 m, což je o více jak 1,5 m méně než jsou jeho možnosti, za tento výkon mu patří 15. místo. Druhý den nastoupil do klece pro hod diskem a opět to byly nervy. První dva pokusy byly nezdařené a Cyril se musel zachraňovat třetím pokusem. Ten dolétl do vzdálenosti 42,85 m a k postupu do užšího finále chyběl necelý metr. Cyril tak v disku skončil na celkovém 10. místě.

Mimo hlavní stadion probíhala soutěž v hodu kladivem juniorek. I zde jsme měli své želízko v ohni v podobě Barbory Velíškové. Ani Báře se nedařilo dle svých představ, po prvním měřeném pokusu 35,75 m již žádný další úspěšný nepřidala. Musela se tak spokojit se 14. místem.