První medaile pod otevřeným nebem obstaraly sestry Markovy ve víceboji

V neděli 21. 6. pořádal atletický oddíl AC Rumburk krajské přebory ve víceboji pro mladší žactvo. Z Turnova se zde představili 3 naši mladí atleti. V mladších žákyních si vybojovaly stupně vítězů sestry Aneta a Terka Markovy, ty získaly v nabitém závodě stříbrnou a bronzovou pozici. Mezi kluky nastoupil především běžec Matěj Mařas, který se umístil na skvělém 6. místě.

Anet Marková se už od první disciplíny držela na průběžném druhém místě za jičínskou atletkou Anetou Rajmovou. Pětiboj začínal na překážkovém běhu, se kterým si Anet poradila za 10,47 s. Ve druhé disciplíně v hodu kriketovým míčkem si dokázala posunout své osobní maximum na 46,47 m. Následoval hladký sprint na 60 m, kde Anet nastoupila po boku své sestry Terky, kde svedly nádherný souboj, který o 5 setin prohrála a zapsala si čas 8,86 s. V jediné skokanské disciplíně ve skoku dalekém po prvním nezdařeném pokusu dolétla do vzdálenosti 429 cm, což byly další cenné body do průběžného pořadí. Do poslední vytrvalecké disciplíny nastupovala už s velkým náskokem před třetí jičínskou Lucií Ulvrovou, která nastoupila ve druhém běhu. Celkově se v běhu na 800 m umístila na 4. místě v čase 2:50,85. Celkem Anet posbírala 2496 bodů, které jí vynesly konečnou stříbrnou medaili.

Terka Marková naopak neprožívala pětiboj podle svých představ, přesto se nevzdávala a bojovala v každé disciplíně. Hned při prvním startu na 60 m př. Terce nevyšel krok při náběhu a musela výrazně zvolnit, přesto dokončila časem 11,56 s závod na průběžném 6. místě. V hodu kriketovým míčkem zapsala 31,73 m, kde umí také o 4 m dále. Chuť si spravila na hladkém sprintu, kde porazila v přímém souboji svoji sestru Anetu v čase 8,81 s, kde se v této disciplíně umístila na 3. pozici. Skok daleký byl pro Terku opět velký boj, její skoky byl daleké, ale vždy se obrala o centimetry za sebou nechanou rukou při doskoku. Její nejdelší pokus nakonec měřil 387 cm. I přes tuto ztrátu bodů nahrálo Terce štěstí, když do té doby průběžná třetí závodnice jablonecká Tereza Levinská zapsala dva neplatné a třetí krátký skok. Pro Terku pak nastala její nejsilnější disciplína 800 m, zde se pořádně „hecla“ a bojovala až do konce, když dva okruhy odběhla za 2:42,42 a překonala do té doby třetí Lucii Ulvrovou o víc jak půl minuty a posunula se v průběžném pořadí na konečné třetí místo v konečném součtu bodů 2144.

Mezi mladšími žáky se představil Matěj Mařas, ten stejně jako Terka spoléhal především na poslední vytrvaleckou disciplínu. Přesto ve všech disciplínách bojoval výborně a umísťoval se v první desítce. Na překážkách se přes problémy s mezipřekážkovým rytmem umístil na 7. místě za čas 12,01 s. Následně si připsal další body v hodu kriketovým míčkem, který dohodil do vzdálenosti 33,39 m. Ve sprinterské disciplíně se Matěj předvedl, když se mu podařilo urvat 4. celkovou pozici časem 8,93 s a upevnil si své průběžné 7. místo. Skok daleký byl pro Matěje další těžší disciplínou, když i přes skvěle trefené odrazy dolétl nejdále do vzdálenosti 390 cm. Přesto jeho chvíle přišla na poslední disciplíně, kde to byl rychle rozběhnutý závod s velkým soubojem ve finiši. Matěj zde nastupoval jako favorit, avšak dva vedoucí závodníci víceboje společně s Matějem se drželi vpředu startovního pole a svedli souboj na poslední cílové rovince, ze které všichni 3 vyšli v osobních rekordech a Matěj se poprvé dostal pod hranici 2:30 v čase 2:29,36. Matěj se díky poslední disciplíně posunul na konečné 6. Místo za součet 1405 bodů.

Svěřenci Miroslava Reichla tak otevřeli venkovní medailovou sbírku za doprovodu trenéra Filipa Horkého. O tomto víkendu se měly konat i víceboje pro starší kategorie v Liberci, kvůli špatnému počasí však byly zrušeny.