18. Ročník Memoriálu Ludvíka Daňka ozdoben národním rekordem

V úterý 23. 5. se konal již 18. ročník Memoriálu, jako vzpomínka na v Turnově hozený světový rekord Ludvíka Daňka v hodu diskem. Letošní akce byla obsazená velmi kvalitními výsledky a padlo zde 7 rekordů mítinku. Z toho jeden dokonce národní, o který se postaral Radek Juška ve skoku dalekém výkonem 829 překonal rekord Milana Mikuláše z roku 1988 o 4 cm. Vítězem Memoriálové disciplíny hodu diskem se v letošním roce stal Němec Martin Wierig, který rozhodl o svém triumfu posledním pokusem. Turnovská štafeta 8 x 200 m poprvé vítězná.

Česká sprinterská špička v Turnově

Na start 100 m se v letošním roce sešla obrovská konkurence, vždyť hned v prvním běhu 7 závodníku letos běželo pod 10,70 s. Mezi favority se řadili především letošní „lídr“ českých tabulek Zdeněk Stromšík (letos 10,29 s) a český rekordman Jan Veleba společně s objevem sezóny Dominikem Záleským (letos 10,36 s). Jako první cílem prolétl Jan Veleba, který časem 10,37 s vylepšil o setinu rok starý rekord mítinku Američana Artura Delaneye. Jako druhý doběhl do cíle v čase 10,40 s Zdeněk Stromšík, který za sebou nechal o 11 s třetího Dominika Záleského (10,51 s).

Ve třetím běhu se představil jediný zástupce Turnovské atletiky na královské trati Ladislav Víla, který si zaběhl ve velmi vyrovnaném boji s Ondřejem Bendou osobní rekord 11,02 s a jen o 1 setinu Ondrovi podlehl.

Mezi ženami byla jasnou favoritkou Klára Seidlová, která dokázala zvítězit v čase 11,68 s což je setinu za jejím osobním rekordem. O 6 setin za ní dosprintovala v novém osobním rekordu 11,75 s Marcela Pírková. Na třetím místě již s odstupem Lucie Koudelová (12,05 s).

Na trati 200 m nedal nikomu šanci Jan Jirka, který časem 20,84 s zaostal setinku od nejlepšího letošního výkonu na této trati Pavla Masláka. Jako druhý s velkým odstupem doběhl Daniel Vejražka v čase 21,60 s a třetí místo uhájil Slovenský reprezentant Jakub Matúš.

Vůbec poprvé se na trati 200 m v rámci Memoriálu představily také ženy. První velmi kvalitní běh nastoupil ve složení dvojnásobné mistryně světa Zuzana Hejnová, účastnice HME na 60 m Barbora Procházková, velmi kvalitní sprinterka Helena Jiranová, talentovaný rychlík Nikola Bendová a Martina Hofmanová. Z této sestavy byla nejrychlejší Barbora Procházková, která zvítězila v čase 23,45 s. Jako druhá reprezentantka Helena Jiranová (23,86 s) a na třetím místě Nikola Bendová (23,94 s). Z druhého běhu předvedla kvalitní čas Marcela Pírková (23,52 s).

400 m ukořistilo Slovensko

V této disciplíně startovaly pouze ženy. Jen o 3 desetiny odolal rekord mítinku Ivetě Putalové ze Slovenska, která zvítězila v čase 52,41 s. O více jak 2 vteřiny za ní doběhla Tereza Petržílková (54,68 s) a o další vteřinu zpět na třetím místě Alena Ulrichová (55,88 s).

Půlkařský těsný finiš

Na nejdelší trati závodu v napínavém finiši zvítězil Vojtěch Mlynář (1:49,76) před Matějem Pavlíčkem (1:50,10), který o 18 setin předčil třetího Lukáše Hodbodě (1:50,28).

Na půlce žen se blýskla Alena Ulrichová v novém rekordu mítinku v čase 2:08,29. Jako druhá skončila Alesia Viskotová (2:10,33) z Ukrajiny a na třetím místě byla Klára Kovaříková (2:10,90). Turnovská závodnice Tereza Tomešková skončila celkově na 16. místě.

Překážky v držení Koudelové a Müllera

Nad krátkými ženskými překážky (100 m př.) v tomto závodě vládla Lucie Koudelová v čase 13,74 s. Za ní doběhla vícebojařka Kateřina Dvořáková (13,93 s) a na třetím místě Lucia Slaničková (14,12 s).

V běhu na 400 m př. se očekával velký souboj mezi Vítem Müllerem a Michalem Brožem. Nakonec první jmenovaný zvítězil v novém osobním rekordu 50,44 s. Michal doběhl druhý v čase 50,87 s a na třetím místě Martin Juránek (51,28 s).

Štafety do 22 let v limitech

V rámci memoriálu se sešly jak v bězích mužů, tak i u žen reprezentační štafety v kategoriích juniorstva, do 22 let a dospělých. Všechny tři kategorie se snažily o pokoření limitů na velké akce. Ve velmi kvalitních štafetách splnil limit nejdříve kvartet Jiranová, Dvořáková B., Hofmanová a Pírková, kteří se časem 44,66 s kvalifikovali na ME do 22 let v Bydhošti. O chvíli později ženy doplnili jejich reprezentační kolegové do 22 let, kteří ve složení Záleský, Procházka, Kubeš a Kolarčík taktéž časem 39,90 splnili taktéž limit do Bydhoště.

Memoriálový disk

Jako již každý ročník byl i tento velmi kvalitně obsazený. Největším favoritem byl Polský diskař Piotr Malachowski, který celou soutěž vedl. V posledním finálovém hodu ho však přehodil Německý zástupce Martin Wierig o 20 cm a hodem 64,73 m si zajistil vítězství. Malachowski skončil druhý za 64,53 m. Na třetím místě další Polský závodník Robert Urbanek. Z Čechů byl nejlepší Turnovský odchovanec Jaromír Mazgal výkonem 58,56 m.

Vadlejch přehodil mítink rekordu o 9,01 m

Největší hvězdou oštěpu byl jednoznačně Jakub Vadlejch, ten svým 5. pokusem přehodil o 9,01 m rekord mítinku z roku 2003, který držel Miroslav Guzdek. O více jak 20 m méně skončil druhý Jan Kubeš (66,66 m) a na třetím Martin Konečný (65,88 m).

Výborný Staněk na kouli

Náš nejlepší koulař Tomáš Staněk se první dva pokusy velice trápil, ale třetím vrhem překonal výkonem 21,17 m 0 7 cm rekord mítinku z roku 2014 v držení Němce Davida Storla. Na druhém místě skončil Slovák Michalis Stamatogiannis (18,92 m) a na třetím Jaromír Mazgal (17,38 m).

Dálka v rekordech

Mužská dálka byla díky Radku Juškovi nelepším zakončením memoriálu, jaký si pořadatelé mohli přát. Třetím pokusem Radek dolétl až do vzdálenosti 829 cm, čímž překonal letitý rekord Milana Mikuláše o 4 cm. Na druhé místo doskočil Polák Andrzej Kuch (766 cm) a na třetím skončil Tomáš Veszelka (748 cm).

Mezi ženami se sváděl napínavý boj o první tři místa. Nakonec uhájila první místo Lucia Slaničková v novém rekordu mítinku 637 cm (s nedovolenou podporou větru 640 cm). Za ní o 3 cm méně doskočila Eliška Klučinová (634 cm) ještě o 2 cm méně měla Jana Velďáková (632 cm).

Balner na tyči v nejlepším letošním výkonu

Michal Balner si ve skoku o tyči vylepšil sezónní maximum a vede české tabulky výkone 560 cm. Na druhém místě díky lepšímu zápisu skončil s výkonem 520 cm Lukáš Posekaný. Na třetím místě skončil Dan Bárta taktéž 520 cm. Dan Bárta a Matěj Ščerba si také zajistili díky překonání 510 cm limit na ME juniorů v Grossetu.

Dalecký překvapivým vítězem výšky

Matyáš Dalecký díky lepšímu zápisu z na 216 cm získal skalp olympionika Jaroslava Báby a účastníka HME Heindla, kteří měli o jeden pokus navíc na překonání 216 cm.

Turnovská štafeta na 8 x 200 m poprvé vítězně

Od zavedení této štafety vždy Turnovští atleti podlehli Liazu Jablonec. Letos však smíšená štafeta starších a mladších žáků a žákyň dokázala s přehledem zvítězit a získali zlaté medaile. Na druhém místě doběhla štafeta Liazu Jablonec a třetí AC Jablonec.